# Cambridge zkoušky: FCE, CAE, ceny 2026 a jak číst výsledek

> Cambridge zkoušky z angličtiny přehledně: B2 First (FCE) a C1 Advanced (CAE), ceny v Česku 2026, jak číst skóre, platnost certifikátu a náhrada maturity.

Publikováno: 2026-10-15 | Aktualizováno: 2026-10-15
Kategorie: Cambridge zkoušky | Úroveň: Všechny úrovně
Autor: Thinzar Swe
Zdroj: https://www.clearenglish.cz/blog/cambridge-zkousky

## TL;DR

Cambridge zkoušky jsou mezinárodní zkoušky z angličtiny pro úrovně A2 až C2. Nejčastější jsou B2 First (dříve FCE) a C1 Advanced (dříve CAE), které v Česku stojí zhruba 5 200 až 6 300 Kč. Výsledek se udává na Cambridge English Scale a certifikát nevyprší, univerzity ale často přijímají jen novější výsledky.

## Co si odnést

- Pět zkoušek, každá na jednu úroveň CEFR: A2 Key, B1 Preliminary, B2 First (dříve FCE), C1 Advanced (dříve CAE) a C2 Proficiency (dříve CPE). Business certifikáty se mimo Čínu už nekonají.
- B2 First stojí v Česku podle centra a formy zhruba 5 200 až 6 300 Kč, C1 Advanced 5 400 až 6 000 Kč. Na počítači přijdou výsledky za 5 až 10 pracovních dní, na papíře za 4 až 6 týdnů.
- Jedna zkouška umí dát tři různé certifikáty. Z B2 First můžeš dostat certifikát C1 (180 až 190 bodů), B2 (160 až 179), nebo B1 (140 až 159).
- Certifikát podle Cambridge nevyprší, ale VŠE uznává jen výsledky do dvou let a Univerzita obrany do pěti let. Vždycky si ověř podmínky instituce.
- Po novele školského zákona z roku 2025 rozhoduje o náhradě profilové maturity z angličtiny ředitel školy. Úroveň musí být aspoň B1, na gymnáziích aspoň B2. Státní část certifikát nenahradí.

*Your Cambridge English certificate does not expire.*

Tahle věta stojí na oficiálních stránkách Cambridge. Certifikát z angličtiny, který nevyprší, zní jako dobrá investice za zhruba šest tisíc korun.

Jenže když ho budeš chtít uznat na VŠE, nesmí být starší než dva roky. Na Univerzitě obrany pět let. A maturitu z angličtiny ti nahradí, jen pokud ho tvoje škola zařadila na svůj seznam.

A tak je to s Cambridge zkouškami celkově. Samotná zkouška je jasně popsaná, ale to podstatné se dozvíš až z drobného písma: kolik bodů znamená jakou úroveň, proč jedna zkouška umí dát tři různé certifikáty, kolik stojí v různých centrech a co se v roce 2025 a 2026 změnilo.

Tenhle článek to dává dohromady. S oficiálními čísly od Cambridge a aktuálními cenami českých zkouškových center.

## Co jsou Cambridge zkoušky

**Cambridge zkoušky (oficiálně Cambridge English Qualifications) jsou mezinárodní zkoušky z angličtiny, z nichž každá ověřuje jednu úroveň podle Společného evropského referenčního rámce (CEFR).** Pořádá je Cambridge University Press & Assessment, součást Univerzity v Cambridge. Kdo uspěje, dostane certifikát, který podle Cambridge nevyprší.

V Česku se jim pořád často říká starými zkratkami: FCE, CAE nebo PET. Dnešní názvy jsou jiné, ale jde pořád o tytéž zkoušky.

| Zkouška | Dříve | Úroveň | Skóre pro tuto úroveň | Cena u British Council |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| A2 Key | KET | A2 | 120 až 139 | 3 600 Kč |
| B1 Preliminary | PET | B1 | 140 až 159 | 3 700 Kč |
| **B2 First** | **FCE** | **B2** | **160 až 179** | **5 780 Kč** |
| **C1 Advanced** | **CAE** | **C1** | **180 až 199** | **5 980 Kč** |
| C2 Proficiency | CPE | C2 | 200 až 230 | 6 050 Kč |

Ceny jsou z ceníku British Council v Česku, ověřené v říjnu 2026. Jiná centra jsou levnější i dražší, srovnání najdeš [níž](#kolik-cambridge-zkoušky-stojí-v-roce-2026).

A2 Key, B1 Preliminary a B2 First mají i verzi *for Schools* se stejnou úrovní a formátem, jen s tématy pro školáky. Pro dospělé to většinou nehraje roli, s jednou výjimkou: VŠE certifikát B2 First for Schools neuznává.

**Business certifikáty už nejsou.** Zkoušky B1 Business Preliminary, B2 Business Vantage a C1 Business Higher (dříve BEC) se podle Cambridge konají už jen v Číně, ve všech ostatních zemích byly zrušené. Pokud potřebuješ doložit pracovní angličtinu, zbývají běžné zkoušky z tabulky výš.

## Jak probíhá zkouška B2 First a C1 Advanced

Obě nejčastější zkoušky mají čtyři části a stejnou stavbu. Formát je podle Cambridge stejný na papíře i na počítači.

| Část | B2 First (FCE) | C1 Advanced (CAE) |
| --- | --- | --- |
| Reading and Use of English (čtení a gramatika se slovní zásobou) | 1 h 15 min, 7 částí, 52 otázek | 1 h 30 min, 8 částí, 56 otázek |
| Writing (psaní) | 1 h 20 min, 2 texty | 1 h 30 min, 2 texty |
| Listening (poslech) | asi 40 min, 4 části, 30 otázek | asi 40 min, 4 části, 30 otázek |
| Speaking (mluvení) | 14 min ve dvojici, 20 min ve trojici | 15 min ve dvojici, 23 min ve trojici |
| **Celkem** | **asi 3,5 hodiny** | **asi 4 hodiny** |

Ústní část (Speaking) nemusí být ve stejný den jako písemná, termín určuje centrum v rámci několikadenního období. Mluvíš s jedním nebo dvěma dalšími uchazeči před dvěma zkoušejícími: jeden se ptá, druhý jen poslouchá a hodnotí. Ten, který se ptá, může podle Cambridge zkoušet i na dálku přes obrazovku. U British Council přijde pozvánka s přesným termínem zhruba dva týdny předem.

## Jak číst výsledek: Cambridge English Scale

**Výsledek Cambridge zkoušky se neudává v procentech, ale v bodech na Cambridge English Scale.** Za každou dovednost (čtení, psaní, poslech, mluvení a Use of English) dostaneš samostatné skóre a jejich průměr je celkový výsledek. K němu známka A, B nebo C a úroveň CEFR.

A tady je věc, kterou většina českých stránek o Cambridge zkouškách nevysvětluje: **jedna zkouška umí dát tři různé certifikáty.** Zkoušky od A2 Key po C1 Advanced totiž spolehlivě měří i úroveň nad a pod svou cílovou úrovní (C2 Proficiency jen úroveň pod).

| Skóre | B2 First | C1 Advanced |
| --- | --- | --- |
| 200 až 210 | | známka A, certifikát **C2** |
| 193 až 199 | | známka B, certifikát C1 |
| 180 až 192 | známka A, certifikát **C1** (180 až 190) | známka C, certifikát C1 |
| 173 až 179 | známka B, certifikát B2 | certifikát **B2** (160 až 179) |
| 160 až 172 | známka C, certifikát B2 | certifikát **B2** |
| 140 až 159 | certifikát **B1** | bez certifikátu (142 až 159) |
| pod 140 | bez certifikátu | bez certifikátu |

![Cambridge English Scale pro B2 First a C1 Advanced: B2 First dává certifikát C1 při 180 až 190 bodech, B2 při 160 až 179 a B1 při 140 až 159; C1 Advanced dává certifikát C2 při 200 až 210 bodech, C1 při 180 až 199 a B2 při 160 až 179](https://www.clearenglish.cz/blog/cambridge-zkousky-skala.jpg)

Co z toho plyne v praxi:

- **Na „složení“ B2 First potřebuješ 160 bodů.** Při 140 až 159 bodech jsi neprošla na B2, ale odcházíš s certifikátem B1. To není propadnutí.
- **Výborný výsledek z B2 First je certifikát C1.** Kdo z B2 First získá známku A (180 až 190), má papír na úroveň C1, i když skládal zkoušku o úroveň níž.
- **Na C1 Advanced si dej pozor, pokud jsi spíš na B2.** Při 160 až 179 bodech dostaneš certifikát B2, ale pod 160 body nedostaneš nic. Z B2 First bys s podobným výkonem odešla aspoň s B1.

Od 6. dubna 2026 je navíc na výpisu výsledků (*Statement of Results*) fotka z dne zkoušky. U B2 First, C1 Advanced a C2 Proficiency je focení povinné: kdo ho odmítne, nemusí být ke zkoušce připuštěn. Univerzity, úřady a zaměstnavatelé si tak můžou ověřit, že výsledek patří tobě. Na samotném certifikátu fotka není.

## Kolik Cambridge zkoušky stojí v roce 2026

Cenu si stanovuje každé zkouškové centrum samo. Rozdíl u stejné zkoušky může být i přes tisíc korun.

| Centrum | B2 First (FCE) | C1 Advanced (CAE) | Poznámka |
| --- | --- | --- | --- |
| British Council | 5 780 Kč | 5 980 Kč | stejná cena na papíře i na počítači |
| AKCENT Exam Centre Praha | 5 200 Kč | 5 400 Kč | papírová forma, termíny 2026/2027 |
| Cambridge Exams Center | 6 290 Kč papír, 5 490 Kč počítač | | ceník pro termíny 2026/2027 |

Ceny jsme ověřovali na webech center v říjnu 2026. Než se přihlásíš, zkontroluj si je, centra je během roku mění.

Dvě věci, které ovlivní, kolik nakonec zaplatíš:

- **Registrační uzávěrka.** U papírové zkoušky se přihlášky uzavírají zhruba pět až sedm týdnů předem: u papírové C1 Advanced 12. prosince 2026 je v AKCENT uzávěrka 27. října. Na počítačovou zkoušku v některých centrech stačí přihlásit se pár dní předem.
- **Pozdní registrace stojí víc.** AKCENT si za ni účtuje příplatek 700 Kč.

## Papírová, nebo počítačová forma

Obsah i formát zkoušky jsou stejné. Liší se termíny a rychlost výsledků.

| | Na papíře | Na počítači |
| --- | --- | --- |
| Termíny | pevná data několikrát ročně | podle centra, během celého roku |
| Výsledky | obvykle za 4 až 6 týdnů | za 5 až 10 pracovních dní |
| Kde | ve zkouškovém centru | taky ve zkouškovém centru, z domova to nejde |

Když certifikát potřebuješ do konkrétního data, třeba k přihlášce na vysokou školu, počítačová forma ti ušetří měsíc čekání.

Jedna změna na konci roku 2026: **papírová A2 Key končí.** Poslední termín je 3. prosince 2026, pak zůstane jen počítačová verze. A2 Key for Schools pokračuje na papíře i na počítači a její certifikát podle Cambridge vypadá stejně, nápis *for Schools* na něm není.

## Platí Cambridge certifikát navždy?

**Podle Cambridge ano: certifikát nevyprší.** Hned v další větě ale Cambridge dodává, že univerzity, školy a zaměstnavatelé si samy určují, jak staré výsledky přijmou. A v praxi to dělají.

| Instituce | Kolik let smí certifikát mít |
| --- | --- |
| VŠE (uznávání místo kurzů angličtiny) | nejvýš 2 roky, B2 First for Schools neuznává |
| Univerzita obrany (přijímací řízení) | posledních 5 let, aspoň úroveň B2 |

Pro srovnání: u zkoušky IELTS doporučují samotní pořadatelé uznávat výsledek nejvýš dva roky, protože jazyk, který nepoužíváš, se postupně zapomíná.

Prakticky: certifikát z Cambridge ti nikdo nevezme, ale k přihlášce na vysokou školu nebo do zahraničí často budeš potřebovat novější. Než se přihlásíš ke zkoušce, podívej se, co přesně vyžaduje instituce, kvůli které ji děláš.

## Cambridge certifikát a maturita

Tady se v roce 2025 změnilo víc, než se na mnoha webech zatím objevilo.

**Ředitel školy může povolit, aby certifikát nahradil profilovou (školní) část maturity z angličtiny.** Upravuje to nový § 81a školského zákona, který přinesla novela č. 267/2025 Sb. Podmínky:

- **Seznam uznávaných zkoušek určuje škola.** Ministerstvo školství už žádný celostátní seznam nezveřejňuje. Ředitel ho stanoví sedm měsíců před první profilovou zkouškou.
- **Úroveň stanoví škola, nejméně B1.** Gymnázia musí u prvního cizího jazyka požadovat aspoň **B2**, protože to je výstupní úroveň podle jejich vzdělávacího programu. Střední odborné školy obvykle B1.
- **Žádost se podává písemně do 31. března** pro jarní termín (do 30. června pro podzimní) a přikládá se k ní originál nebo ověřená kopie certifikátu.
- **Jen profilová část.** Zákon umožňuje nahradit jen zkoušky profilové části. Společnou (státní) část maturity z angličtiny certifikát nenahradí.

Pozor tedy na tvrzení, že Cambridge zkouška „nahradí maturitu“. Nahradí jen její školní část, a jen na školách, které ji zařadí na svůj seznam.

## Jak dopadají Češi

Cambridge každý rok zveřejňuje, jak dopadli uchazeči v jednotlivých zemích. Podle statistik za rok 2024 si Češi vedou výrazně líp, než je světový průměr:

| 2024 | Známka A | Známka B | Známka C | Úroveň níž | Bez certifikátu |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| B2 First, Česko | 18,8 % | 32,4 % | 39,2 % | 9,0 % | 0,6 % |
| B2 First, celý svět | 11,5 % | 21,7 % | 44,4 % | 20,4 % | 2,1 % |
| C1 Advanced, Česko | 21,4 % | 30,1 % | 38,0 % | 9,6 % | 0,9 % |
| C1 Advanced, celý svět | 14,2 % | 22,7 % | 42,1 % | 18,6 % | 2,4 % |

Cílovou úroveň nebo vyšší získalo v Česku **90,4 % uchazečů o B2 First** a **89,5 % uchazečů o C1 Advanced**. Ve světě to bylo 77,6 % a 79,0 %.

Proč tak dobře, statistika neříká. Pravděpodobně v tom hraje roli, že v Česku zkoušku dělají hlavně ti, kdo se na ni cíleně připravují. Pro tebe z toho plyne hlavně jedno: kdo zvolí zkoušku podle své skutečné úrovně, ten ji skoro jistě udělá.

## Jakou Cambridge zkoušku si vybrat

**Vyber si zkoušku podle úrovně, kterou už máš, ne podle té, kterou bys chtěla mít.** Zkouška o úroveň výš je drahý způsob, jak získat certifikát o úroveň níž.

1. **Zjisti svou úroveň.** Rychle a zdarma třeba v našem [testu úrovně](https://www.clearenglish.cz/test-urovne). Co jednotlivé úrovně znamenají v praxi, rozebíráme v článku o [úrovních angličtiny](https://www.clearenglish.cz/blog/urovne-anglictiny).
2. **Zjisti, co přesně potřebuješ.** Škola k maturitě, univerzita, zaměstnavatel? Každý má jiný seznam zkoušek, jinou úroveň a jiný limit stáří certifikátu. Většina inzerátů s aktivní angličtinou myslí [úroveň B2](https://www.clearenglish.cz/blog/b2-anglictina).
3. **Spočítej si čas.** Podle Cambridge trvá posun o jednu úroveň CEFR zhruba **200 hodin řízené výuky**. Od úplných začátků je to orientačně 500 až 600 hodin na B2 a 700 až 800 hodin na C1.
4. **Zvol formu.** Když spěcháš, počítačová forma dává výsledky do dvou týdnů.

**Cambridge, nebo IELTS?** Obě zkoušky jsou mezinárodně uznávané. Cambridge zkouška ověřuje jednu konkrétní úroveň a certifikát nevyprší. IELTS je jedna zkouška pro všechny úrovně s výsledkem na devítibodové stupnici (band score) a doporučená platnost výsledku jsou dva roky. Pokud jedeš studovat nebo pracovat do zahraničí, rozhoduje to, co chce konkrétní univerzita nebo úřad.

## Jak se na Cambridge zkoušku připravit

Na webu Cambridge najdeš ukázkové testy ke každé části zkoušky. Projdi si je s časomírou dřív, než se přihlásíš: formát úloh překvapí víc lidí než samotná angličtina.

Nejčastěji podceňovaná část je **Speaking**. V hodině angličtiny se člověk namluví překvapivě málo, a u zkoušky pak musí ve čtrnáctiminutovém rozhovoru souvisle mluvit, reagovat na druhého uchazeče a obhájit svůj názor. To se nenaučíš z učebnice, to se naučíš mluvením. Jak trénovat plynulost i o samotě, popisujeme v článku [jak se rozmluvit anglicky](https://www.clearenglish.cz/blog/jak-se-rozmluvit-anglicky).

V ClearEnglish cílenou přípravu na Cambridge zkoušky [neděláme](https://www.clearenglish.cz/caste-dotazy#cambridge-zkousky). Učíme praktickou mluvenou angličtinu do práce a do života. Zakladatelka ClearEnglish Andy má sama certifikát C1 Advanced. A mluvení je základ, na kterém stojí i ústní část každé zkoušky.

## Na závěr

Cambridge zkouška je dobrý doklad o angličtině, pokud víš, co od ní čekáš. Vyber si ji podle své skutečné úrovně, zjisti si předem podmínky instituce, kvůli které ji děláš, a nenech se zaskočit drobným písmem: certifikát nevyprší, ale ne každý ho přijme navždy.

A pokud certifikát nepotřebuješ a chceš hlavně mluvit, žádná zkouška to za tebe neudělá. Udělá to jen mluvení.

## Zdroje

- Cambridge English: [Cambridge English Qualifications](https://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/qualifications/), [Results](https://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/qualifications/results), [B2 First](https://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/first/) a [formát B2 First](https://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/first/exam-format/), [C1 Advanced](https://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/advanced/) a [formát C1 Advanced](https://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/advanced/exam-format/)
- Cambridge English: [C1 Advanced Statement of Results factsheet](https://www.cambridgeenglish.org/Images/664448-c1-statement-of-results-factsheet.pdf)
- Cambridge English: [Business FAQs](https://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/qualifications/business/FAQs), ukončení zkoušek BEC mimo Čínu
- Cambridge English Support: [Guided learning hours](https://support.cambridgeenglish.org/hc/en-gb/articles/202838506-Guided-learning-hours), [Withdrawal of paper-based A2 Key in 2026](https://support.cambridgeenglish.org/hc/en-gb/articles/19607260953746) a [Changes to the Statement of Results and Certificate, April 2026](https://support.cambridgeenglish.org/hc/en-gb/articles/33474210750738)
- Cambridge English: grade statistics 2024 pro [B2 First](https://gradestatistics.cambridgeenglish.org/2024/first.pdf) a [C1 Advanced](https://gradestatistics.cambridgeenglish.org/2024/advanced.pdf)
- IELTS: [Verifying IELTS results](https://ielts.org/organisations/ielts-for-organisations/verifying-ielts-results), doporučená platnost výsledku
- British Council Česká republika: [Termíny, poplatky a místa zkoušek Cambridge English](https://www.britishcouncil.cz/zkousky/cambridge/datum-cena-misto)
- AKCENT Exam Centre Praha: [Termíny a ceny](https://www.englishexams.cz/cz/terminy-a-ceny)
- Cambridge Exams Center: [Ceník B2 First](https://cambridgecenter.cz/prices/FCE)
- Zákon č. 561/2004 Sb., školský zákon, [§ 81a a § 81b](https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-561), ve znění zákona č. 267/2025 Sb.
- MŠMT a CERMAT: [Metodika k vyhlášce č. 177/2009 Sb.](https://maturita.cermat.cz/files/files/metodika_vyhl._177_leden_2026.pdf) (leden 2026) a edu.gov.cz: [Nahrazování profilových maturit](https://edu.gov.cz/nahrazovani-profilovych-maturitnich-zkousek-standardizovanymi-zkouskami-nova-uprava/) (27. 3. 2026)
- VŠE, Katedra anglického jazyka: [Uznávání certifikátů](https://kaj.vse.cz/cambridge-english/uznavani-certifikatu/)
- Univerzita obrany: [Jazykové zkoušky odpovídající úrovni B2 a vyšší](https://unob.cz/univerzita/co-muzu-studovat/jazykove-zkousky-odpovidajici-urovni-b1-a-vyssi-podle-serr-cef/)

## Nejčastější otázky

### Co jsou Cambridge zkoušky?

Cambridge zkoušky (oficiálně Cambridge English Qualifications) jsou mezinárodní zkoušky z angličtiny od Cambridge University Press & Assessment. Každá míří na jednu úroveň podle CEFR: A2 Key, B1 Preliminary, B2 First (dříve FCE), C1 Advanced (dříve CAE) a C2 Proficiency (dříve CPE). Zkouška testuje čtení, psaní, poslech, mluvení a u vyšších úrovní i použití jazyka (Use of English). Kdo uspěje, dostane certifikát, který podle Cambridge nevyprší.

### Kolik stojí zkouška FCE a CAE?

Záleží na centru a formě. Na podzim 2026 stála B2 First (FCE) u British Council 5 780 Kč, v AKCENT Exam Centre Praha 5 200 Kč a v Cambridge Exams Center 6 290 Kč na papíře nebo 5 490 Kč na počítači. C1 Advanced (CAE) stála u British Council 5 980 Kč a v AKCENT 5 400 Kč. Při pozdní registraci si centra účtují příplatek, v AKCENT 700 Kč.

### Jaký je rozdíl mezi FCE a CAE?

FCE (dnes B2 First) ověřuje úroveň B2, tedy samostatného uživatele, který zvládne angličtinu v práci. CAE (dnes C1 Advanced) ověřuje úroveň C1, se kterou se dá studovat na vysoké škole v angličtině nebo pracovat na manažerské pozici. C1 Advanced je delší (zhruba 4 hodiny proti 3,5 hodinám) a podle Cambridge vyžaduje zhruba o 200 hodin řízené výuky víc.

### Kolik bodů je potřeba na složení FCE?

Na certifikát B2 z B2 First potřebuješ aspoň 160 bodů na Cambridge English Scale. 160 až 172 bodů je známka C, 173 až 179 známka B a 180 až 190 známka A, za kterou dostaneš certifikát úrovně C1. Při 140 až 159 bodech získáš certifikát B1. Pod 140 body certifikát nedostaneš.

### Platí Cambridge certifikát navždy?

Podle Cambridge certifikát nevyprší. Univerzity, zaměstnavatelé a úřady si ale samy určují, jak staré výsledky přijmou. Například VŠE uznává jen certifikáty mladší dvou let a Univerzita obrany výsledky z posledních pěti let. Pro srovnání: u IELTS se doporučuje uznávat výsledek nejvýš dva roky.

### Může Cambridge certifikát nahradit maturitu z angličtiny?

Jen profilovou (školní) část. Podle § 81a školského zákona o tom rozhoduje ředitel školy, který zveřejní seznam uznávaných zkoušek a požadovanou úroveň, nejméně B1. Gymnázia musí u prvního cizího jazyka požadovat aspoň B2. Žádost se podává do 31. března pro jarní termín. Společnou (státní) část maturity certifikát nenahradí.

### Jak dlouho trvá příprava na Cambridge zkoušku?

Cambridge English uvádí, že posun o jednu úroveň CEFR trvá přibližně 200 hodin řízené výuky. Od úplných začátků je to zhruba 500 až 600 hodin na úroveň B2 First a 700 až 800 hodin na C1 Advanced. Jsou to orientační čísla, záleží na intenzitě studia a na tom, kolik angličtiny máš kolem sebe mimo výuku.

### Kdy přijdou výsledky Cambridge zkoušky?

U zkoušky na počítači za 5 až 10 pracovních dní, u papírové obvykle za 4 až 6 týdnů. Přesné datum najdeš v dokumentu Confirmation of Entry, který dostaneš od centra.
